Tlamovci skupiny Mbuna a Haps
První skupina, Mbuna, mají silně torpedovitý tvar. Prakticky všechny "Mbuna" druhy se nacházejí v skalných regionech, proto tato skupina potřebuje prostorné akvárium s množstvím kamení a skal ve kterých najde velké množství úkrytů. Žijí tu hlavně druhy, které jsou specializované na rostlinou potravu.Dominantní samci si často vytvářejí svá teritoria, která pak velice tvrdě hlídají i za cenu nějaké rvačky. Výjimku tvoří samice, které v době tření mají do takového teritoria volný přístup, ale pouze na kratkou dobu to znamená jen po dobu tření. Když samice dokončí kladení jiker a pozbíra je do tlamy. Potom začne samec vylučovat sperma a samice v domění že to jsou jikry sperma opět bere do tlamy a tak se její jikry oplodní. Po tomto aktu samice odplave a samec si opět stráží svoje území. Základní a nejznámější druhy této skupiny jsou Labidochromis, Pseudotropheus, a Melanochromis.Dále jsem patří rody Cyahtochromis, Cynotilapia, Genyochromis, Gephyrochromis, Iodotropheus, Labeotropheus, Metriaclima, Petrotilapia. Mezi teoreticky mírnější druhy mbun patří - Labidochromis caerules, Cynotilapia afra, Cynotilapia sp. Mbamba - vždy pouze jeden samec a 2-3 samice nebo odchov mladých ryb. Agresivní druhy jsou Melanochromis, Metriaclima lombardoi apod.
Do druhé skupiny ryb tzv. Haps patří druh Haplochromis. Zahrnuje také druh Aulonocara, Nimbochromis, Copadichromis, Protomelas, Sciaenochromis fryeri, Nimbochromis (chovat pouze jeden druh), Cyrtocara moorii, Placidochromis Electra, Otopharynx a Nyassachromis. Použitelné jsou i menší ryby rodu Mylochromis. Mezi středně velké haps patří rod Copadichromis, Protomelas, Lethrinops, Placidochromis, Sciaenochromis, Aulonocara. K velkým haps patří ryby rodu Nimbochromis (N. venustus, N. linni, N. livingstoni a N. polystigma) a dále druh Cyrtocara moorii, který je zajímavý tvarem těla. Pozor na kombinace N. linni x N. polystigma a N. polystigma a N. livingstoni, kde by mohlo docházet k vzájemnému křížení. Tyto ryby jsou tvarované jinak než mbuny. Haplochromis mají tělo mnohem vyšší a jsou svisle ztlačené. Samice jsou obvykle nevýrazné. Pestřejší zabarvení maji samci těchto druhů. Tyto ryby mohou žít v hlubší vodě než mbuny, ale vytírají se také blízko břehu. Právě tvar jejich těla jim umožňuje najít útočistě v travnatých oblastech jezera. Haplochromines jsou i masožravci, kdežto mbuny jsou většinou býložravci.
Posledni skupinu tvoři tzv. písečné cichlidy" skupiny "Utaka". Patří sem rody Lethrinops, Taeniolethrinops, Tramitichromis, a mnoho Nyassachromis. Vyskytují se ve velkých skupinách nad písečným dnem. Na mnohých místech je možné vidět kolonie ryb, kde stovky samců plavají vedle sebe ve svých teritoriích nebo písečných hnízdech, a všichni sa snaží upoutat pozornost samic. Písečné druhy nejsou tak barebné jako druhy žijící ve skalnatých nebo přechodových častech.
Kombinace obou skupin se nedoporučují. Vhodným doplňkem k mbunám budou ryby rodu Aulonocara.